Kapat

Belarus, Bitcoin’i Yasallaştırdı ve 5 Yıl Vergiden Muaf Tuttu

Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, kripto para birimlerini, ICO’lar ve akıllı sözleşmeleri yasalaştıran bir kararname imzaladı.

Madencilik de dahil olmak üzere tüm kripto işlemleri ve bununla ilgili gelir, önümüzdeki beş yıl için kripto para vergiden muaf olacak.

Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko Cuma günü yaptığı açıklamada “Dijital Ekonominin Geliştirilmesi Üzerine” kararname imzalandığını söyledi. Belgenin temel amacı, küresel BT şirketlerinin Belarus’a gelip, temsilciliklerini, geliştirme merkezlerini açtıkları ve dünyadaki popüler ürünleri yaratacakları koşulları yaratmak olduğunu “belirtti.

Kripto Para Vergiden Muaf

Kararname , kripto para birimlerini, ICO‘ları ve akıllı sözleşmeleri de yasalaştırıyor. Reuters, “Beyaz Rusya kriptokratlardaki işlemleri yasalaştıracak”, “özel sektörün büyümesini teşvik etmek ve Sovyet tarzı ekonomisinin parçalarını liberalleştirerek yabancı yatırım çekmek için bir araç olduğunun bir kanıtıydı.” Haber ekibi şunları ekledi:

“Kararname, Belarus para birlikleri için geleneksel para birimleri alışverişi de dahil olmak üzere kripto para birimlerindeki ICO ve işlemlerini yasalaştırıyor. Tüm esnaflar önümüzdeki beş yıl boyunca vergiden muaf olacak.”

Rusbase haber ajansı; “Kişiler, kripto para birimleri için saklamak, değiştirmek, satın almak, bağışlamak, miras bırakmak ve simgeleri değiştirebilecekler” diye belirtti. Rusbase ayrıntılı açıklamasında: “Buna ek olarak, 1 Ocak 2023 tarihine kadar vergiden muaf oldukları için kripto para gelirlerini beyan etmek gerekli değildir.”

Kaynak:news.bitcoin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir