Kapat

Network Marketing Sektöründe 5 Önemli Kazanma Stratejisi

Herkes kazanmak ister, değil mi? Hiç kimse ikinci planda kalmak istemez ve hiç kimse sonlarda olmak istemez, peki bunun bizimle ilgisi ne? Günümüzde bu sektörde birçok insan başarısız olabilir. Belki sizde kendinizi başarısız hissediyor olabilirsiniz. Peki siz başarısızlığınızı özümseyebiliyor musunuz?

Network Marketing sektörü çok zor ve çetin bir çalışma alanı içerir. Birçok insan zirveye çıkamıyor ve hatta çalışmaya başladıktan uzun bir süre sonra işini bırakabiliyor. Bu sektörü seven biri için bu durum acayip gözükebilir. Ancak sektörün gerçeklerinden biridir.

Realite bu…!  Her iş modelinde bazı insanlar kazanabilir veya kaybedebilir. Evet, bazı iş modelleri diğerlerinden daha fazla başarılıdır. Fakat her sektör aslında kendine mahsustur. Göreceli olarak, katılımı fazla ama maliyeti az olan Network Marketing sektörü gibi, birçok iş ya da çalışma alanı kendi içinde başarısızlıklar içermektedir.

Bir konu var ki, bu sektörde insanların parasının olmaması durumu yüksek başarısızlık sebebi olabilir. Bir miktar para yatırılmış olsa, bu kadar başarısızlık belki de olmayacak. Bu konuda bir şeyler söylenecekse, temel espri şu olmalıdır. Bir kişi Network Marketing distribütörü olmak için yüklü harcamalar yaparsa çok daha fazla çalışacaktır.

Network marketing sektöründe beş kazanma stratejisi:

Bu çalışmamda, sizlere kazanmanın beş temel stratejisini açıklamam gerektiğine inanıyorum. Bilindiği üzere, günümüzde “strateji” kelimesi çokça kullanılmaktadır. Basit bir açıklama ile;

Strateji, gen güdüm, öncede belirlenmiş bir amaca ulaşmak için izlenen yol veya bir araştırmayı son amacına ulaştırmak üzere saptanan ve her aşamada izlenecek yolu gösteren uzun erekli bir tasarım olarak tanımlayabiliriz.

Bir iş kurmada ve ya bir başarıya ulaşmada,  birçok farklı zihniyetler ya da farklı kılavuzlar ve yollar vardır. Network marketing sektöründe, başarıyı getirecek basit stratejilerin bilinmesinin yararlı olacağını düşünmekteyiz. Buradaki amaç, günümüzde farklı stratejiler hakkında bilgilenmenize katkıda bulunmak, böylelikle algınızı artırmaya yardımcı olabilmektir.

Strateji 1: Üye kayıtları yoluyla perakende satışınızı iyileştirme-geliştirme

En çok tutulan stratejilerden birisidir. Birçok şirkette, sponsor sizden sürekli üye kayıt etmenizi ister. Müşteri kazançlarının önemli olduğu vurgusu yada ürün hareketlilikleri sürekli işlenir. Ancak hiç kimseye müşteri kazandırmak öğretilmez ya da bu konu çok az akla gelir. Tabi ki bu mutlak olarak kendimize pozitif bir algı da kazandırmaz. Bu en önemli gerçekliktir. “Sadece üye kayıt etme zihniyeti” sektördeki problemlerin en büyük nedenlerinden biridir.

Her iş, her çalışma alanı müşteriye ihtiyaç duyar. Bu konuda hiçbir fark yoktur. Fakat ürünleri kullanan insanlar sadece distribütörleriniz ise, sizin işletmeniz fazla uzun ömürlü olmaz.  Herhangi bir strateji izleseniz dahi, en azından 5-10 sadık müşterinin bu stratejileri sürdürülebilir kılmasını sağlamanız gerekmektedir. Her bir  distribütör, kendisinin alt gruplarında yeni distribütör kayıtlarını yapmalıdır. Perakende üye kayıt işleminin çalışması, ekibin çoğu üyelerinin bunu kullanıyor olması başarıyı sağlayacak en önemli etmendir. Bu şekliyle de iş fırsatından  önce ürünlerin satış süreçlerinin devam ettirilmesi basitleşecektir.

Ürün satışları devam ettiriliyorsa ve fiyatlaması adil belirlenmişse birçok kişi bu ürünleri bir kez de olsa denemeye istekli görünecektir. Eğer ilk kullanım sonrasında ürünler beğeniliyorsa ve mutlu müşteriler çoğalıyorsa, halkın çoğu da bir üst beğeni ve tatmini için distribütöründen fiyat indirimini isteyecektir. Hatta çoğu işe katılmayı ya da böyle bir iş kurmayı düşünecektir.

Şimdi bilmemiz gereken bir şey daha var ki, BİRİLERİ bu ürünleri almaktan hoşnut olurken, ÇOĞU kişi ise satmaktan hoşlanmayacaktır. İnsanlar para harcamayı ve yeni bir şeyi satın almayı sever. Kimileri de satmaya gönülsüz yaklaşır.  Bu gerçeği göz önünde bulundurarak;  perakende satışlara üye kayıt etme işlemi, üretilen ürünün kullanıcısı iseniz daha anlamlı hale gelecektir.  Bunun anlamı; ürünler mutlaka kaliteli olmalı, iyi bir değerden fiyat sunulmalı ve rekabet edebilir bir fiyatlandırma yapılmalıdır.

Bu usul, ailesine ya da arkadaşlarına, ev partileri düzenleyip ürün satmaktan keyif alan kişiler için en iyi çalışan bir stratejidir.

Strateji 2: Emeklilik Planı Stratejisi

Bu aslında özel bir strateji olup, çoğu kişinin uygulamaktan çekindiği bir yoldur. Ancak unutulmamalıdır ki; insanlar geçmişinin değil geleceğinin hesabını yapar. Bereket ki, bu alanda fazla sorun yaşandığı görülmemiştir. Bariz nedenlerden birisi, siz eğer bu sektörde yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız o zaman bir tavşan gibi değil bir kaplumbağa gibi gideceksiniz demektir. Ama diyeceksiniz ki sektör hızlı ve rekabet çok zor. Elbette bazı seçimlerde zorlanacaksınız. Doğal olarak bazıları sizden daha hızlı olacaktır ama uzun vadede ısrarlı, inatçı, kalıcı ve kararlı iseniz sonucunu mutlaka göreceksiniz demektir. Düşünün hiç bahane üretmeden, günde bir saat çalıştığınızı. O her bir çalışma saatini verimli geçirebiliyorsanız ve geri dönüşü olan, sürdürülebilir bir çalışma izliyorsanız size kazancı elbette olacaktır. Buradaki anahtarımız SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE VERİMLİLİK.

Gelirin miktarına bakılmaksızın, bir şeyler yapıyor olmanın keyfini yaşayabilmek, insan ilişkilerinizi geliştirmede katkı sağlayacak ve aynı zamanda bir miktar para kazanma düşüncesi içerisinde iseniz, alın size zamanı iyi kullanma ve sektörde yarım zamanlı çalışma açısından geçerliliği yüksek bir strateji.

Bu strateji; bir iken iki olmayı deneyen, başlangıç gelir kaynağına sahip olan, kendi network portföy yatırımını biraz olsun çeşitlendirmek isteyen, ayrıca sektörün sunduğu vergi avantajlarından yaralanmayı isteyenler için çok iyi bir yoldur.

Strateji 3: Büyük aksiyon/aktivite gerçekleştirme stratejisi

Bu strateji; bir günde her şeye dâhil olmak isteyen biri için geçerli bir yol.  Bu sektör çalışanlarının  %99,99’u için aslında önerilmeyecek bir yol. Çünkü çok az kişinin finansal, zaman ve organizasyon gücünün yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu çalışma esas itibariyle başarılı bir network marketing zirvesi yapmış, hali hazırda böyle bir sektörde deneyimleri ve becerileri üst düzeyde olan birisi için iyi çalışan bir stratejidir. Ancak, insanların çoğunun beceri ve kabiliyetleri böyle bir aksiyonun içinde bulunmasına izin vermez.

Bu strateji; tam zamanlı, günün 8-12 saatini network marketing işinde geçiren kişiler için geçerli olabilir. Bunun için, işe başladığı ilk yıllarda haftanın yedi günü 12 saatlik ağır bir çalışma temposu gerekecektir. Böyle birileri çıkarsa çevrenizde hayranlık duyarsanız ve örnek alabilirsiniz, ayrıca bu işe özenebilirsiniz. Yok, öyle değil işte… Bu çalışma stratejisini 10-30 kişi ile bir araya gelebiliyor ve bu katılımcıların her bir bireyi birbirini tamamlayıcı, yardımcı karakterde oluyorsa, katılımcıların ekonomik yeterliliğini, organizasyon deneyimini ve sektördeki birikimlerini bir araya getirerek yapabilirsiniz.

Bu stratejinin olumsuz tarafı, tam zamanlı çalışılsa bile önemli ölçüde atık gelir elde etmek için belirli bir zaman harcamak gerekmektedir. Ayrıca, fazla zaman harcanması aşırı çabaları yok etmektedir.

Birçok kişi; bu stratejinin 30 ila 180 gün gibi bir süre gerektirmesinden dolayı, işlerini tam zamanlı yürütmesine rağmen beklenen geliri sağlayamaması nedeniyle, işe devam etmekten vazgeçebilmektedir.

Strateji 4:  Çoklu akan gelir stratejisi

Bu strateji en çok tutulan bir yol olmakla birlikte, herkes için geçerli bir yol değildir. Bu strateji kendi işini kuranlar için iyi bir yol olabilir. Ancak diğerleri için sadece çalışan bir stratejidir. Network marketing işini yapmaya başladığınızda bir çok yönden gelir akışı  sağlayabildiğiniz zaman, sizin için iyi bir strateji olabilir. Burada yapılması gerekenler sıralandığında;

  • İyi bir network marketing şirketini destekleyip geliştirebilirsiniz. Bunun için de iyi tasarlayıp aktif hale getireceğiniz bir blog açmalısınız,
  • Youtube’u iyi kullanmalısınız,
  • İnternet ortamında hazırlayıp, internet ortamına sonradan ekleyebileceğiniz tanıtımlar yapmalısınız. İnternet ortamında yeni ve farklı yayınlar yapabilmelisiniz.
  • Bir haber bülteni hazırlamalısınız, ürün satışlarını katlamak, tüm network marketing şirketi içinde kullanımını ve tanıtımını yaygınlaştırmak üzere.

Burada seçenekler sınırsızdır. Çekici pazarlama -attraction marketing- çalışması yapanların çoğu bu yaklaşımı izlemektedir. Aslına bakarsanız, bu öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok kişi, anında birçok şeyi yapmayı, eş zamanlı denemekte olduğundan, başarı elde etmek için bu metotla mücadele etmektedirler.

Birçok insan için olaya bir seferde odaklanması zamanlarını kullanmada çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu strateji zaman yönetimi konusunda iyi olanlar için en iyi yol olabilir ve çalışma çeşitliliği üzerine odaklanabilenler başarılı da olabilir. En önemlisi ise birkaç tür geliri aynı anda kazanma arzularını gerçekleştirmiş olurlar. Bu anahtar iki kavram  stratejinin yürümesinde hayati önem taşımaktadır; zaman yönetimi ve tek boyutlu bilinen yolların dışında çalışmalarını çeşitlendirebilme.

Sonuç olarak bu stratejinin açıklaması, çoklu gelir elde edilmesi yönünden network marketing şirketlerini geliştiriyor yâda teşvik ediyor anlamına gelmemelidir.

Strateji 5: Ön lansman stratejisi

Bu strateji belki de en riskli strateji olup, distribütörler için çözüm üretiyor gibi görünse de, öyle sanıldığı kadar bol fırsatlar tanımamaktadır. Bu, parlak bir obje arayan, işlerini büyütmeyi hedefleyen yeni bir ön lansman şirketi bulmaya çalışanlar için kullanılabilecek bir stratejidir. Hızlı davranmak, büyük düşünmek ve bir momentum dalgasının içine girmek bu stratejiyi kullanan halkın temel zihniyetidir. Çünkü kolaycılık yönü ağır basar. Yeni lansmanı yapılan bir şirket içinde yer alarak, üst liderlik pozisyonlarında bulunma heveslerini artıranlar için başlangıçta geçerli olabilir. Ancak hedeflediğiniz pozisyonda, yetenekleriniz, kabiliyetleriniz, çalışmalarınız ve istekliliğiniz yeterli gelmiyorsa kısa süre içinde kendinizi öz tatmin olarak yukarda tutabilirsiniz. Ama işin gereklerini ve temel esaslarını uygulayamıyorsanız sonuç hayal kırıklığı olarak size geri döner.

Bunu önlemek için; eğer doğru bir şirket bulduysanız, hayalleriniz büyükse, büyük iş kurmak istiyorsanız, size yol veriliyorsa ancak o zaman sizin bu stratejiyi uygulama şansınız artacaktır.  Bununla birlikte, bir iş için erkenden hazır olmanız sizin büyük paralar kazanmanız anlamına gelmeyecektir. Hala çok şeyi yapmanız gerektiğini ve çabalarınızın giderek artacak olmasını bilmeniz gerekmektedir. Yani, çok ter, çaba hatta göz yaşı koyabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen yaptıklarınız sonuç bulmayabilir ve hayal kırıklığı olarak size geri dönebilir.

Bu strateji; özellikle özel yetenekleri, becerileri ve kontakları olan çok deneyimli networkcüler için en iyisidir.

O zaman soru;  Ne yapalım? Gerçekten bu stratejilerden birkaçını belki de beşini birden kullanabiliriz. En az 2. Stratejiyi kullanarak, kısmen ise 4. Stratejiyi kullanarak başarılı bir sonuç elde edebiliriz. Tabi bu herkes için geçerli olmayabilir. Durumdan duruma, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu beş stratejiden birini seçerek işimizin boyutuna ve müşteri portföyüne, sektör karmasına göre, en az ikisini ya da üçünü birlikte kullanarak başarı elde edebiliriz. Yanlız sizin seçtiğiniz bu karma strateji belirlemesi başkaları için işlemeyebilir.

Öneri: Her şeyden önce siz kendinizi bir başkasından daha iyi tanırsınız. Bu stratejilerden her birini iyi düşünüp, kendi işinize uyarlanabilecek bir strateji olarak görüyorsanız seçiminizi ona göre yapın. Burada elbette sizin mizacınız, kişiliğiniz, özellikleriniz, yetenekleriniz, birikiminiz ve amaçlarınız belirleyici özelliktedir. Ancak kendimiz için en uygun stratejiyi seçerken, başkası için bir strateji belirlememeliyiz.

Kaynak:Özgür Bilge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir