Kapat

Yeni Networkerlar İçin 12 Adımda Başarı

Bu makale de Network Marketing sektörüne girecek yeni networkerların başarıyı yakalamalarında ki çalışmalarına ilişkin atılması gereken adımlar hakkında kısa kısa başlıklar bulabilirsiniz.Sektöre yeni giren veya girmeyi düşünenler için açıklayıcı ve yararlı olabilecek, genel başlıklar halinde sunulan yöntemlerin, networkerlera başarılı bir çalışma izlemeleri açısından rehber niteliğinde olabileceğini umut ederiz.Bu çalışmamız, deneyimli ya da yeni networker arkadaşların işlerine doğru başlamalarını ve yeniden gözden geçirmelerini sağlayacaktır. Sırasıyla aşağıdaki “adımları ya da aşamaları” iyi incelemeleniz gerekmektedir.

 • Doğru bir network marketing şirketini bulmak

Her şey doğru bir Network Marketing şirketini araştırıp bulmakla başlar. Bu sektörde yeni veya eski iyi şirketlerin olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bu sistemleri kötü emelleri için kullanan kötü yapılanmış şirketlerin de varlığından haberdarız. En idealini düşünecek olursak, siz mutlaka kurumsallaşmış, faaliyetlerini doğru, sektörün etik ticari kuralları içerisinde yapan, iyi yapılanmış, iyi bir reputasyonu ve zengin ürün/ürünler hattına sahip bir şirkette kariyerinize başlamak isteyeceksiniz. Elbette böyle bir şirkette çalışmaya başlamak sizleri heyecanlandıracaktır. (Bu adıma ilişkin detaylı makale: doğru bir Network Marketing veya Multi Level Marketing Şirketi Nasıl Bulunur-izleyin, gelecek makalede incelenecektir-).

 • Doğru bir network marketing sponsoru seçmek

Bu işe yeni başlayanların, başlangıç aşamasında, iyi bir SPONSOR seçmesi çok önemlidir. Size yardım etmeye istekli ve heyecanlı, ciddi, sektörde iz bırakmış, kendini ispatlamış ulaşılabilir birini bulmayı isteyeceksiniz. Doğru bir sponsora ulaşmanız demek işinizi ve hatta hayatınızı bile daha kolay hale getirecektir. Dürüst bir ifade ile diyebiliriz ki, üst grubunuzda yer alacak iş ortağınız olarak sizi destekleyen Sponsorunuz şirket seçiminizden daha önemlidir. (İyi bir Sponsor Nasıl Seçilir –izleyin gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Network marketing iş planınızı oluşturmak

Tüm çalışma alanlarında ve işlerde her zaman yazılı bir “İş Planına” gereksinim duyacaksınız. Bu konuda Network Marketing sektörünün de bir farkı yoktur. Önce işe katılıp, zamanınızın bir bölümünü iş planı yazmakla geçireceksiniz. Bu işinizin işleyişini enine boyuna düşünmenizi sağlar, iyi bir “çalışma planı” oluşturmanıza ve yakın-orta-uzun süreli amaçlarınızı saptamanıza yardım eder. Tanınmış her başarılı distribütör iyi hazırlanmış bir iş planı ile başlamıştır bu sektöre. (İş planı Nasıl Hazırlanır – izleyin gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Günlük faaliyet şeklini belirlemek

İş planınız düzenlendi, bir sonraki adım ise günlük faaliyet yani çalışma şeklini belirlemektir. Kurduğunuz işinizde günlük yapacağınız faaliyetleri listeleyin. Bu liste; amaçlarınıza, mevcut zamana, pazarlama stratejisine, bütçe ve yetenekler esasına dayandırılır. Unutulmamalı ki; hazırlamış olduğunuz günlük çalışma planı olmadan başarıya ulaşmak neredeyse güç olacaktır. Bu tıpkı, pusula olmadan okyanusta seyahat etmeye benzer. İş planı, işinizde daha akıllı, stratejik yürümenizi ve para kazandıran faaliyetlere odaklanmanızı sağlayacaktır. (Günlük Faaliyet Şeklinin Belirlenmesi –izleyin, gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Çalışmalarda ilk 90 gün heyecanını koruyabilmek

İşinizdeki ilk 90 gün sizin işe gerçekten devam edip etmeyeceğinizi belirleyecektir. Her işte olduğu gibi ilk 60 – 90 arası heyecan verebilir. Bir çok kişinin işi bıraktığı bir zaman dilimidir bu ilk günler. Bu ilk 90 günde elde edeceğiniz başarılar büyük fark oluşturacak ve uzun dönemli başarılarınızın durumunu belirleyecektir. (Network Marketing Sektöründe ilk 90 Gün – izleyin gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Lider Çıkarmak

Bu sektörde yeni liderler çıkarmak işin taze kanıdır. Bildiğiniz insanlarla konuşarak işe koyulabilirsiniz, ancak bu konuda, samimi arkadaşlarınızla ortamınızı genişletmeniz gerekebilir. Nasıl yeni lider çıkaracağınızı bilmeniz, öğrenmeniz ve bu konuda ki gelişiminiz çok değerli bir beceridir. Bu beceri bugün bu sektörde çok yüksek kazanç elde eden usta networkerların başarılarının temelini oluşturur. (Lider Çıkmak/Çıkarmanın Farklı Yolları –izleyin gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Sunum -Presentation- Yapmak

Sunum yapmanız için işin ustası olmanıza gerek yok, ancak bir sponsorunuz olmadan bunu kısa sürede yapmanız zorlaşacaktır. Bu yüzden, varsa üçüncü bir tarafın araçlarını/eğitim amaçlı materyallerini kullanın, yoksa doğru şekliyle nasıl bir sunum verilir bunu öğrenmeniz gerekecektir. Bu konudaki seçiminiz de ise, bu işten para kazanan profesyonel birini bulmanız doğru olacaktır. (Sunum Nasıl Yapılır –izleyin gelecek makalede detaylandırılacak).

 • İnsanları Takip Etmek/İzini Sürmek

Para bir takip işidir. Bu sözü daha önce de duymuşsunuzdur. Ama asıl olan insanları nasıl takip edeceğinizi öğrenmektir. Çoğu insan sizinle çalışmak istemeyecektir. Bu insanların sizinle çalışması için, belki de en az sekiz ila yirmi defa görüşmeniz gerekecektir. Sizin iyi bildiğiniz insanlara sponsor olabilmeniz bile üç ya da dört yılınızı alabilir. Başlangıç denemeleriniz/deneyimleriniz/bildirimleriniz size işi anlattığınız insanları nasıl takip edeceğinizi gösterecektir. (Anında İzleme Nasıl Yapılacağını Keşfedin – izleyin, gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Ekibi Desteklemek

Ekibinize destek vermek çok ciddi ve hassas bir konudur. Bir sponsor olarak büyük sorumluluklara sahipsiniz. Yok hayır ekibimde yer alan birinin yeni bir ekip kurması benim işim değil diyorsanız, bu işten yüksek kazanç elde etmek istemiyorum anlamına gelecektir. Ancak, ciddi bir gelir elde etmek istiyorsanız, ekipte yeni olsun eski olsun ekip üyelerinin doğru başlamasını sağlayacak ve işi sürdürmesine yardım edeceksiniz. Her zaman! ( Ekibe Nasıl Yardım Edilecek – izleyin, gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Başarı için Tahmini Zaman Çizelgesi

Her tür iş başarısını yakalayabilmek belirli bir zaman dilimi alır, bu küçük bir yatırımla çabuk zengin olmak anlamına gelmediği gibi, en az iki ila beş yıl bile olabilir. Hatta belki de on yıla yakın bir sürede başarıyı yakalayabilirsiniz. (Network Marketing Sektöründe Başarı için Tahmini Zaman Çizelgesi –izleyin, gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Gerçekçi – Realisttik Beklentiler

Şüphe yok ki, birçok insan bu sektörde başarısız olmaktadır. Çünkü gerçekçi olmayan beklentiler içine girmektedir. Birçok kişi işlerinin kendiliğinde büyüyeceğini ve anında büyük kazançlar getireceğini zanneder. Gerçek şu ki; bütün işlerin büyümesi, beslenmesi ve gelişmesi zaman alır. Sektöre katılan çoğunun daha önceden kendine ait bir işi yoktur ve bu nedenle bir işte başarıya ulaşmanın çok zor olduğunu fark etmezler. (Sektörde Gerçekçi Beklentiler Nelerdir – izleyin, gelecek makalede detaylandırılacak).

 • Uzun zaman network marketing sektöründe devam etmek

Uzun süreli bu işte kalmak, network marketingi bir kariyer yapmanın yararı hakkında eğitir, sizin doğru düşünmenize ve bu nedenle uzun vadeli amaçlarınızı tespit etmenize yardımcı olur. Bunun için, geleceğiniz ve işiniz için güçlü vizyonlar inşa edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir